Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów

Chór Kameleon Dzielnicy Mokotów od 2005 do 2015 roku działał jako Chór Kameralny Akademii Leona Koźmińskiego. Od września 2015 roku jest oficjalnym Chórem Dzielnicy Mokotów pod auspicjami Młodzieżowego Domu Kultury Mokotów. Tworzą go mieszkańcy Warszawy, a w szczególności Mokotowa, Polacy i obcokrajowcy, od licealistów przez studentów i osoby pracujące, po seniorów. Poziom wykonawczy Chóru został doceniony na konkursach w kraju i za granicą. Do ostatnich osiągnięć Chóru należy Grand Prix, Złoty Dyplom w kategorii chórów świeckich i Nagroda Specjalna za najlepiej wykonany utwór sakralny na XIV Kaszubskim Festiwalu Muzyki Chóralnej i Regionalnej w Żukowie w 2018 roku, Srebrny Dyplom na II Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” w Tykocinie w 2019 roku. oraz Srebrny Dyplom na Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Dona nobis pacem” w 2022 roku. Dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru jest Katarzyna Maria Boniecka, a nauczycielem emisji głosu i korepetytorem – Tatiana Trojanowska.
Chór ma na swoim koncie występy w Teatrze Muzycznym „Roma”, w Teatrze Studio, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, we Włoskim Instytucie Kultury w Warszawie w Muzeum Powstania Warszawskiego, w Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej oraz szereg koncertów tematycznych w różnych kościołach, instytutach i ośrodkach kultury w Polsce i za granicą. Chór aktywnie włącza się w życie kulturalne stolicy i Dzielnicy. W 2016 roku nagrał wraz z Orkiestrą „Sinfonia Viva” pieśni i piosenki związane z Mokotowem. Nagrania ukazały się na jubileuszowej płycie „Jest muzyka na Mokotowie”, która została wydana z okazji 100-lecia stołeczności Mokotowa. We współpracy z Zarządem Dzielnicy Mokotów nagrywa Muzyczne Kartki Świąteczne z okazji Świat Bożego Narodzenia. W ramach działań skierowanych do społeczności lokalnej Mokotowa, występował na świętach, dniach sąsiedzkich na Mokotowie, na Mokotowskim Festiwalu Edukacji Kulturalnej „Widelcem po sztuce”, na Otwarciu Sezonu Kulturalnego na Mokotowie oraz w ramach Festiwalu „ArtMokotów” w Domu Kultury KADR, w Służewskim Domu Kultury oraz na Festiwalu Otwarte Ogrody Sadyba. Jest inicjatorem sąsiedzkich Spacerów Śpiewaczych na Mokotowie zgodnie z ideą „Sing by foot” Europejskiego Instytutu Chóralnego w Luksemburgu. Chór „Kameleon” koncertował również w ramach Festiwalu „Strefa Ciszy” w Łazienkach Królewskich.
W roku 2016 w ramach wymiany międzynarodowej z włoskim Chórem Żeńskim „Floreos” wystąpił z koncertem polskiej i amerykańskiej muzyki sakralnej w Bazylice Santa Francesca Romana w Rzymie. W ramach obchodów „Roku Rzeki Wisły” Chór zrealizował projekt „Vis-à-Wisła” uwieńczony koncertem w Służewskim Domu Kultury. Wystąpił również w siedzibie Fundacji Batorego z koncertem „Miłość w dźwiękach zaklęta”. Jubileusz 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę Chór uczcił koncertem-projektem „Sercu bliskie” w Służewskim Domu Kultury. Chór współpracował z Kościołem Anglikańskim w Warszawie. W sezonie 2018/2019 przygotował po raz pierwszy w historii Kościoła Anglikańskiego w Polsce oprawę tradycyjnych, chóralnych nabożeństw – 9 Lessons and Carols i Evensong. W grudniu 2019 Chór włączył się w obchody Światowego Dnia Chóralnego, organizując koncert „Rozkołysz pieśnią świat” w Kościele Ewangelicko-Reformowanym. Koncert został objęty patronatem honorowym przez Ambasadę Estonii. W tym samym miejscu Chór zaprezentował się w listopadzie 2021 roku w ramach koncertu „Chóralne żywioły”. Co roku Chór organizuje koncerty oraz nagrania kolęd z różnych stron świata w warszawskich kościołach. Chór dwukrotnie koncertował w siedzibie Klubu Inteligencji Katolickiej w Warszawie. W trakcie lockdownu Chór kontynuował działalność, przygotowując szereg nagrań wirtualnych. W kwietniu 2022 zorganizował dwa koncerty charytatywne na rzecz Ukrainy oraz dokonał prapremierowego nagrania „Impresji deszczowej” do słów Franciszka Xawerego Pusłowskiego i z muzyką Ojca Rizzi Bernardino w ramach projektu o rodzinie Pusłowskich, dawnych właścicielach Mokotowa.
Więcej o informacji o Chórze:
https://www.facebook.com/chormokotow

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl