Scena Opowiadaczy „Kości-bajki” Mehehe – B.Songin i H.Matuszewska

Kości-bajki

Utkane z dawnych ludowych wierzeń, symboli i opowieści, pachnące pokrzywą i mchem, rozbrzmiewające skrzypieniem starych podłóg, wiatrem w polu i nocnym śpiewem ptaków. Kości-bajki o chowańcu, o białej żmiji, o Kościeju, o wilczym zielu, o tajemnicach nocy i świętych obrazkach. Zebrane, wyśpiewane i wymruczane przez Mehehe.

 

Helena Matuszewska – głos, złóbcoki, chordofon, bębny, rośliny

Basia Songin – głos, sowa, bębny, rośliny

 

 

Mehehe

Intrygujący duet, który w niekonwencjonalny sposób nawiązuje do tradycji szeptuch i magii ludowej. Mehehe tworzą Basia Songin i Helena Matuszewska, artystki związane z wieloma zespołami sceny folkowej i nie tylko (Sutari, Same Suki, InFidelis). Mehehe opowiada historie, które zachowały się w wyliczankach, tekstach kupalnockowych, zdaniach magicznych. Ta sama tajemnicza siła przyrody, niezrozumiała, przerażająca i ogromna, która niegdyś motywowała ludzi do tworzenia kultów, zaklęć i zachowań ochronnych, staje się inspiracją do poszukiwań muzycznych, tworzenia dźwięków, kreowania atmosfery. Mehehe próbuje przywołać tą ulotną chwilę, kiedy nadchodząca burza budzi lęk i każe nam się skryć gdzieś bezpiecznie, kiedy mgła o poranku budzi zachwyt, którego nie da się opisać słowami, kiedy nasze brzydsze i ciemniejsze ja każe komuś złorzeczyć i wyklinać. To język rzeczy ukrytych w szarości, o których nie mówi się w świetle dnia, a które nawet w nocy bywają wstydliwe lub niepokojące.

Zespół zadebiutował w 2018 roku na Festiwalu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, zdobywając III nagrodę. W marcu 2019 roku ukazała się ich debiutancka płyta CIEMNIENIE, która otrzymała II nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku 2019. W lutym 2020 roku Mehehe zostały zaproszone do udziału w międzynarodowym programie Keychange – pionierskiej inicjatywy, promującej muzykę tworzoną przez kobiety.

www.mehehe.pl

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl