Chór Cantores Minores

Festiwal Strefa Ciszy
Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores został założony w 1990 roku przez dyrygenta Josepha A. Hertera, Ryszarda Gierosa i Alfreda Stefankiewicza. Prawie od początku działalności związany jest z Bazyliką Archikatedralną  św. Jana Chrzciciela w Warszawie.
 
W pierwszym okresie – jako chór chłopięcy – brał udział w wielu programach telewizyjnych i przedstawieniach teatralnych oraz występował z orkiestrami symfonicznymi w Polsce i zagranicą. Cantores Minores koncertował w ponad dwudziestu krajach. Był nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach.
 
Obecnie chór prowadzony jest przez Franciszka Kubickiego, we współpracy z Jakubem Szafrańskim, sprawującym funkcję drugiego dyrygenta. W ostatnich latach zespół odniósł kilka znaczących sukcesów, m.in.: Grand Prix oraz I miejsce na Festiwalu Pieśni Sakralnej w Grójcu (2017, 2018, 2019); Druga nagroda na Międzynarodowym Konkursie Cracovia Cantans (2017); Grand Prix oraz I miejsce na 4. Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Carmen Fidei w Łomży (2017); Pierwsza nagroda (Złoty dyplom) w kategorii chórów kameralnych na 27. Festiwalu Pieśni Adwentowych i Bożonarodzeniowych w Pradze (2017); Pierwsza nagroda na Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Religijnej i Patriotycznej Sacrosong w Otwocku (2018); Złoty i srebrny dyplom na V Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Cantu Gaudeamus” w Białymstoku (2021). Grand Prix oraz Złoty dyplom na VII Ogólnopolskim Konkursie Muzyki Sakralnej „Nadzieja w Chórze” w Tykocinie (2024).
 
Zespół ma w swoim repertuarze utwory o zróżnicowanym charakterze – chorał gregoriański, kompozycje wielogłosowe a cappella oraz z akompaniamentem. Wykonuje utwory sakralne (pieśni wielkopostne, pasyjne, adwentowe, kolędy), pieśni patriotyczne i popularne. Chór występuje podczas uroczystości religijnych, imprez kulturalnych oraz innych wydarzeń. Przygotowuje muzyczną oprawę liturgiczną w Bazylice Archikatedralnej w Warszawie w każdą czwartą niedzielę miesiąca. Cantores Minores jest współzałożycielem polskiej sekcji Międzynarodowej Federacji Chórów Pueri Cantores. W roku 2018 chór wydał płytę z kolędami (CM 001), natomiast w 2020 jubileuszowy album “Cantores Minores – 30 lat” (CM 002).
Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl