Cohaere Ensemble

Festiwal Strefa Ciszy

Zespół specjalizujący się w historycznym wykonawstwie muzyki baroku. Działający od 2019 roku w Katowicach. Założony z inicjatywy skrzypaczki – Marty Korbel, wiolonczelistki – Moniki Hartmann i klawesynistki – Natalii Olczak. Od 2022 grający w stałym składzie z flecistką – Martą Gawlas. Cohaere, innymi słowy koherencja, czyli zjawisko fizyczne oznaczające najwyższy stan skupienia, nierozerwalną strukturę molekularną, którego poziom spójności odnaleźć można w diamencie.

Dlatego najtrafniejszym zobrazowaniem nazwy zespołu jest właśnie diament. Na pierwszy rzut oka nazwa przeciwstawia się idei baroku (perle nieregularnej w kształcie, dziwnej, nietypowej), jednak idea muzyków ma za cel wzrastanie w siłę i spójność na wzór struktury diamentu. Ensemble, oznacza po prostu zespół, wspólnotę. Nie ogranicza wykonawców do tworzenia w stałym składzie. Pozwala na nawiązywanie współpracy jak i tworzenie muzyki w duetach i triach składu podstawowego.

Cohaere od 2020 roku wzrasta. Koncertuje na najistotniejszych polskich festiwalach muzyki dawnej i nie tylko, tj. Kromer Festival Biecz, Bach Festival Świdnica, Strefa Ciszy, Festiwal Młoda Muzyka Dawna oraz Bydgoska Scena Barokowa, jak i zagranicą, tj. Musiques Baroques à Savennieres. Zdobywa nagrody na międzynarodowych konkursach muzycznych, tj. I nagroda na International Early Music Competition in Loire Valley. Współpracuje z członkami orkiestr tj. {oh} Orkiestra Historyczna, Arte Dei Suonatori, Capella Cracoviensis, Wrocławska Orkiestra Barokowa.

Od 2022 roku jest częścią rodziny EEEMERGING+, europejskiego programu wspierającego najzdolniejsze zespoły muzyki dawnej.

 

Podczas koncertów zabrzmią następujące utwory:

Louise-Claude Daquin (1694-1772) Suita G-dur z Première Suite Ier Livre de Pièces de Clavecin Musette en Rondeau

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) Suita E-dur z Pieces de clavessin Musette en Rondeau, Tambourin

Michel Corrette (1707-1795) Sonata II d-Moll z Les délices de la solitude Allegro, Aria I – Aria II, Allegro

Antonio Vivaldi (1678-1741) Sonata IV A-dur z Il Pastor Fido Pastorale ad libitum, Allegro

Jean-Baptiste Barriere (1707-1747) Sonata IV D-dur z Livre I Sonates pour le Violoncelle, avec la Basse Continue Aria Amorosa, Allemanda (Allegro)

Joseph Bodin de Boismortier (1691-1765) Sonata II, op. 50 pour Violoncelle et Basse continue Largo, Allemande, Musette, Gigue

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl