Strefa Ciszy 2024

Festiwal Strefa Ciszy

6-28 lipca 2024

Łazienki Królewskie

Festiwal Strefa Ciszy to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych w stolicy, które co roku gromadzi w Łazienkach Królewskich tysiące gości. Koncerty odbywają się malowniczych zakątkach ogrodów. Można ich słuchać na leżakach lub bezpośrednio na trawie, ciesząc się muzyką w przyjemnej atmosferze, z rodziną i przyjaciółmi, a artyści dostępni są na wyciągnięcie ręki.

Wchodząc z miejskiego zgiełku na teren Ogrodu, zanurzmy się w ciszę, która pozwoli nam usłyszeć muzykę delikatnie rozbrzmiewającą w pełnej harmonii z otaczającą naturą. Wsłuchajmy się zatem w tę „ciszę” – skrywa ona niezliczone skarby, które odnajdą Państwo podczas dwunastej  edycji Festiwalu Strefa Ciszy.

W tym roku Festiwal odbędzie się w cztery lipcowe weekendy: od 6 do 28 lipca 2024. 

Koncerty odbywać się będą w łazienkowskich ogrodach przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie: Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze, Scenie Czerwonej przy Trou Madame i Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli. W ramach Festiwalu zapraszamy na koncerty muzyki klasycznej, ludowej oraz jazzowej.

Na Scenie Czerwonej, w samym centrum festiwalowych wydarzeń, wystąpią w tym roku:

Znany ze ścieżki dźwiękowej do popularnego serialu „1670” zespół WoWaKin; Chór Kameralny Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, który zaprezentuje piosenki Kabaretu Starszych Panów w znakomitych aranżacjach Andrzeja Borzyma; Justyna Jary i Alegancka Kapela – zespół ukazujący piękne oblicze miejskich ballad i piosenek podwórzowych; formacja Tango Para Todos, która porywała już festiwalową publiczność swoimi żywiołowymi interpretacjami.

Jedna z najlepszych warszawskich tancerek flamenco, Kamila Olesińska, wystąpi z towarzyszeniem zespołu wykonując program „Flamenco en el aire”  Wystąpią: Urszula Stachyra – taniec, Wiktoria Kwiatkowska – śpiew, Tomasz Skłodowski – gitara, Maciej Skórzewski – cajón. Koncert „Flamenco en el aire” przepełniona słońcem muzyka i energetyczny taniec przeniosą widzów do Andaluzji – kolebki flamenco.

W tym regionie Hiszpanii, flamenco wykonywane jest nie tylko w salach koncertowych i na tablao, ale muzykę i śpiew słychać też w powietrzu, rozbrzmiewa na skwerach, placach i rozgrzanych ulicach. Tym razem to Łazienki Królewskie staną się sceną dla tej wyjątkowej sztuki.

Ponadto znakomite kwartety – Trombastic (kwartet puzonowy), Morpheus (kwartet saksofonowy) oraz kwartet klarnetowy, w którym grają pierwsi klarneciści najlepszych warszawskich orkiestr symfonicznych.

Zupełnie inny charakter będą miały koncerty na scenie przy Świątyni Sybilli. Usłyszymy tam mniejsze składy – duety (Kameralna Harmonia, Dziołak/Stankiewicz Duo, Śmietańska/Tomczuk Duo), solistów (Katarzyna Kamer, Tony Koniak ) oraz trio „Polska w Polsce” prezentujące fuzję muzyki skandynawskiej i polskiej.

Po raz kolejny na Festiwalu zagości także Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. Na Scenie Opowiadaczy gościć będziemy tak ciekawych artystów, jak: Sebastian Wielądek, Gwidon Cybulski, kwartet Aquamarine & Patrycja Zywert-Szypka z programem „Bajka dla dorosłych” oraz duet Łukasz Szypkowski – Emilia Raiter, który przedstawi autorski program „Zagubiona droga – opowieści tolkienowskie”.

Dzieci i rodziców, jak co roku, zapraszamy na cykl koncertów „Melomaluszki”. Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy. 

Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze (Scena Pomarańczowa) amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra.

Festiwal Strefa Ciszy jest dofinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura Interwencje.

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl