Strefa Ciszy 2023

Festiwal Strefa Ciszy

8-30 lipca 2023

Łazienki Królewskie

Festiwal Strefa Ciszy to jedno z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych w stolicy, które co roku gromadzi w Łazienkach Królewskich tysiące gości. Koncerty odbywają się malowniczych zakątkach ogrodów. Można ich słuchać na leżakach lub bezpośrednio na trawie, ciesząc się muzyką w przyjemnej atmosferze, z rodziną i przyjaciółmi, a artyści dostępni są na wyciągnięcie ręki.

Wchodząc z miejskiego zgiełku na teren Ogrodu, zanurzmy się w ciszę, która pozwoli nam usłyszeć muzykę delikatnie rozbrzmiewającą w pełnej harmonii z otaczającą naturą. Wsłuchajmy się zatem w tę „ciszę” – skrywa ona niezliczone skarby, które odnajdą Państwo podczas jedenastej edycji Festiwalu Strefa Ciszy.

W tym roku Festiwal odbędzie się w cztery lipcowe weekendy: od 8 do 30 lipca 2023

Koncerty odbywać się będą w łazienkowskich ogrodach przez cały dzień na kilku scenach jednocześnie: Scenie Żółtej przy Starej Kordegardzie, Scenie Pomarańczowej przy Wodozbiorze, Scenie Czerwonej przy Trou Madame i Scenie Purpurowej przy Świątyni Sybilli. W ramach Festiwalu zapraszamy na koncerty muzyki klasycznej, ludowej oraz jazzowej.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będą Bukoliki, czyli wszelkiego rodzaju pastorałki, idylle i sielanki oraz utwory inspirowane muzyką tradycyjną. Wśród licznych festiwalowych wydarzeń warto wymienić m.in. koncerty projektu Oberkas Travel z udziałem znakomitych artystów (Niwiński/Młynarski/Zabrodzki/Domagalski), Chóru Kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego, zespołu Cohaere Ensemble, który swoimi wykonaniami muzyki francuskiej absolutnie zachwycił największych francuskich znawców i koneserów (I Nagroda na prestiżowym Le Concours International de Musique Ancienne du Val de Loire, nagród II i III nie przyznano) czy Shoven Quartet (I miejsce na I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej KraCamera 2021, I miejsce na Beethoven International Music Competition 2023).

 

Organizatorzy zaplanowali również dwa międzynarodowe koncerty wieczorne. Na pierwszym z nich (8 lipca) wystąpią znakomici goście z Ukrainy – zespół Vilni oraz Natalia i Ihor Mazur, zaś w ramach drugiego (22 lipca) polskie trio Bastarda zaprezentuje nowy program Lilith stworzony z artystkami z Serbii – Katariną Aleksić i Branislavą Podrumac.

 

Nie zabraknie też muzyki świata. Zespół Czarnina zabierze nas w podróż cygańską karawaną, utwory łączące muzykę bałkańską, klezmerską oraz polską wykona BUM BUM ORKeSTAR, a w świat flamenco wprowadzi nas zespół Madrugada Sombra. Usłyszymy też autorskie opracowania polskiej muzyki ludowej w wykonaniu zespołu Tuleje.

Po raz kolejny na Festiwalu zagości także Scena Opowiadaczy przy Świątyni Sybilli. Będzie można usłyszeć baśnie, opowieści i gawędy z różnych stron świata wzbogacone muzycznymi improwizacjami, zainspirowanymi muzyką tradycyjną. Wystąpią między innymi Basia Songin, Barbara Derlak, Agnieszka Mendel, Aleksandra Gronowska, Sebastian Wielądek i Gwidon Cybulski.

Dzieci i rodziców, jak co roku, zapraszamy na cykl koncertów „Melomaluszki”. Doświadczeni animatorzy wprowadzą najmłodszych słuchaczy w świat muzyki poprzez interakcję i wspólne zabawy. 

Festiwal Strefa Ciszy to również okazja do zaprezentowania swoich umiejętności muzycznych. Na Scenie Otwartej przy Wodozbiorze (Scena Pomarańczowa) amatorzy i profesjonaliści będą mogli pokazać, co im w duszy gra.

 

Festiwal Strefa Ciszy jest dofinansowane ze środków Miasta Stołecznego Warszawy oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Partnerzy i organizatorzy Festiwalu Strefa Ciszy

Festiwal Strefa Ciszy

realizacja: estinet.pl